
PROJEKT FRAM2HAM I KONFERENCJA W GDYNI
2025-04-28 14:01:04
W dniach 1 – 4 kwietnia 2025 r. reprezentacja Team Poland „SKUBA” Fram2 Ham i młodzież z naszej szkoły odbierała obrazki SSTV ze statku kosmicznego Fram2 oraz nasłuchiwała łączności radiowej astronautki Rabei Rogge z TU Berlin.
W dniach 3 – 4 kwietnia reprezentacja Zespołu Szkół Łączności uczestniczyła w konferencji „Workshop FRAM2HAM Team Poland” na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
Konferencja rozpoczęła się wykładem inauguracyjnym pt. „SSTV, czyli jak odbierać obrazki z kosmosu i nie tylko”, wygłoszonym przez Pawła Skrzypkowskiego SQ2IPS.
Podczas pobytu uczniowie mieli okazję zapoznać się z bazą dydaktyczną Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zwiedzili również siedzibę uczelnianego klubu krótkofalarskiego – Koło Naukowe Morski Klub Łączności „Szkuner” SP2ZIE.
Szczególne wrażenie zrobił pokaz uczelnianego Planetarium, czyli laboratorium astrofizyki Wydziału Nawigacyjnego UMG, w trakcie którego mgr Marek Szczepański, w niezwykle ciekawy sposób omawiał cechy charakterystyczne nieboskłonu, w zależności od pozycji geograficznej obserwatora. Bardzo interesująca była również wizyta na symulatorze mostka, gdzie uczestnicy mieli okazję obserwować, jak studentki Uniwersytetu Morskiego wykonują manewr podjęcia rozbitka.
Kolejny dzień, również obfitował w atrakcje, jak chociażby warsztaty w laboratorium Systemów Radiokomunikacji Ruchomej w Zakładzie Radiokomunikacji Morskiej Wydziału Elektrycznego UMG, w którym pod nadzorem mgr. inż. Wojciecha Rabczuka zrealizowano połączenie różnego rodzaju standardów łączności w jeden funkcjonujący system. W kolejnej pracowni, czyli Laboratorium Światowego Systemu Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa – GMDSS Wydziału Elektrycznego UMG uczestnicy, przy wsparciu dr. inż. Karola Korcza prof. UMG sprawdzali swoje możliwości w zakresie procedury MAYDAY, czyli wzywali pomocy na morzu.
Wizyty w różnego rodzaju ciekawych miejscach były elementem uzupełniającym podstawowy temat konferencji, czyli realizacje zadań związanych z zawodami krótkofalarskimi dla misji kosmicznej FRAM2 – FRAM2HAM. Każdy możliwy przelot satelity był wykorzystywany do prób odbioru nadawanych sygnałów, zarówno z wykorzystaniem posiadanych radiostacji, jak również (oczywiście w charakterze obserwatorów) przez automatyczny system skonstruowany przez członków SP2ZIE. Ponadto, korzystając ze sprzętu gospodarzy, uczniowie mogli potrenować nawiązywanie łączności na różnych częstotliwościach, przez przemienniki na satelitach QO100, ISS i w różnych językach.
Dziękujemy Społeczności Szkoły za doping, wspólne nasłuchy i odbiory SSTV z Fram2.
Dziękujemy Team Leader Koło Naukowe Morski Klub Łączności „Szkuner” SP2ZIE oraz dr.inż. Dariuszowi Mankiewiczowi i Pawłowi Skrzypkowskiemu SQ2IPS za organizację wspaniałej Konferencji na UM w Gdyni.
Opiekunom i Reprezentacjom z innych szkół naszego Team Poland dziękujemy za wspólną radioamatorską przygodę.
Nasza reprezentacja:
Antoni Pacyna SP5ANP, kl.2b,
Przemysław Siwek SP5PSW, kl.2b,
Dominik Jaskólski, kl.3ae,
Szymon Siporski, kl.3ae,
Oleksii Orlov, kl.3ae,
Karol Łoń, kl.3ae.
Opiekunowie reprezentacji, nauczyciele:
Jolanta Wilkowska SN5JL,
Grzegorz Letkiewicz SO5GL.
Link do strony o konferencji „Workshop Fram2 Ham Team Poland” na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, 3-4 kwietnia 2025r.:
Konferencja Workshop FRAM2HAM Team Poland | Uniwersytet Morski w Gdyni


































