POŁĄCZENIE RADIOWE ZE STACJĄ KOSMICZNĄ ISS
2024-12-31 08:29:17
Mamy to! Udało się!
16 grudnia 2024 r. po raz pierwszy w Zespole Szkół Łączności miało miejsce połączenie radiowe z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Był to finał projektu ARISS – Amateur Radio on the International Space Station, do którego przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy.
Wszystko zostało szczegółowo zaplanowane i wzorowo przeprowadzone. W wydarzeniu uczestniczyli: kierownictwo ZSŁ, Goście – p. Izabela przedstawicielka Biura Edukacji Essero z Centrum Nauki Kopernik, członkowie Klubu SP5KAB, uczniowie oraz widzowie; a poprzez stream wszyscy zainteresowani pasjonaci astronomii i krótkofalarstwa.
Przybyłych przywitał p. Wojciech Malec, koordynator projektu ARISS EU608. Podziękował osobom oraz organizacjom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia: p. Alicji Wodeckiej dyrektorowi ZSŁ, członkom Warszawskiego Klubu Łączności Ligi Obrony Kraju SP5KAB oraz członkom
Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oddział w Warszawie.
Pan Wojciech przybliżył międzynarodowy projekt ARISS, jego założenia, cele oraz historię. Następnie głos zabrał przedstawiciel najstarszego w Polsce klubu krótkofalarskiego SP5KAB p. Jacek Matykiewicz, który opowiedział o działalności klubu. To właśnie Klub obsługiwał techniczną stronę projektu. W Klubie SP5KAB uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odbyli kurs krótkofalarski oraz otrzymali uprawnienia krótkofalarskie.
Wystąpił również p. Tomasz Zwoliński Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Warszawie przybliżając zadania oraz działalność Towarzystwa oraz p. Jolanta Wilkowska koordynator edukacyjny projektu ARISS, nauczyciel ZSŁ, która podziękowała za zaangażowanie oraz zapoznała nas z licznymi projektami naukowymi zrealizowanymi w naszej szkole przez koło naukowe SPACE.
Po wstępie przeszliśmy do części wprowadzającej nas w atmosferę przedsięwzięcia. Pan Wojciech Malec przybliżył nam sylwetkę astronauty Nicka Hague, który przebywa na stacji i z którym mieliśmy nawiązać łączność. Tyler Nicklaus „Nick” Hague jest pułkownikiem Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych i astronautą NASA klasy 2013. Niezwykle doświadczony, wybrany na inżyniera pokładowego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Czas połączenia zbliżał się. Pan Wojciech zapoznał nas z alfabetem charakterystycznym dla slangu krótkofalarskiego i podał podstawowe elementy łączności radiowej. W tym czasie widzowie mieli możliwość zobaczyć grafikę-mapę przedstawiającą trajektorię przemieszczania się stacji kosmicznej. Równocześnie koordynator regularnie wywoływał stację i po chwili… wyraźnie i głośno usłyszeliśmy Nicka Hague. Uczniowie zaczęli zadawali pytania. Pytania dotyczyły tak przyziemnych spraw jak przygotowanie posiłków czy sen na stacji oraz wykonywanych napraw czy używania AI w czasie lotu. Podczas łączności udało się zadać aż 20 pytań.
Mamy to! Udało się! Po raz pierwszy w historii Szkół Łączności nawiązany został radiowy kontakt z astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Sukces udanego połączenie jest zależny od bardzo wielu czynników: atmosferycznych, sprzętowych, sytuacji na stacji itp., więc tym bardziej cieszymy się, że wszystko poszło zgodnie z planem oraz że wzięliśmy udział i byliśmy świadkami tego niesamowitego i spektakularnego wydarzenia.
Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze raz wysłuchać łączności odsyłamy do obejrzenia pełnej relacji:
https://www.youtube.com/live/DBafZYpxolI
Przypomnijmy, że 13 stycznia 2024 roku nasz Zespół Szkół Łączności został przyjęty do elitarnego grona szkół realizujących projekt ARISS.
Projekt ARISS mieliśmy zaszczyt realizować wspólnie z:
– Warszawskim Klubem Łączności Ligi Obrony Kraju SP5KAB,
– Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział w Warszawie.
Nasz projekt został objęty honorowym patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA
oraz honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Pragi-Południe p. Tomasza Kucharskiego.
Zakup sprzętu krótkofalarskiego został sfinansowany przez naszego Partnera – Fundację CLOUDWARE – LEPSZY START. Możemy się pochwalić, że posiadamy transceivery ICOM IC-9700 oraz YAESU FTDX10. Jeszcze raz dziękujemy.
Nick Hague, KG5TMV, Astronauta NASA i pułkownik Sił Kosmicznych USA.
Zdjęcie wykonał: Josh Valcarcel – NASA Johnson Space Center
Copyright: NASA – Johnson Space Center
Uczniowie, którzy zadawali pytania astronaucie