POŁĄCZENIE RADIOWE ZE STACJĄ KOSMICZNĄ ISS
2025-01-20 13:55:54
Mamy to! Udało się!
Historyczna chwila w Zespole Szkół Łączności w Warszawie… rozmowa dzieci i młodzieży
z amerykańskim astronautą Nickiem Hague z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
W poniedziałek 16 grudnia 2024 roku o godz.08:35 UTC Zespół Szkół Łączności w Warszawie, Warszawski Klub Łączności Ligi Obrony Kraju SP5KAB i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oddział w Warszawie dzięki współpracy z organizacją ARISS – Amateur Radio on the International Space Station przeprowadzili wspólnie w szkole zaplanowaną łączność radiową z astronautą Nickiem Hague przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Dzieci i młodzież – uczestnicy przedsięwzięcia zadali na żywo astronaucie Nickowi Hague dwadzieścia pytań i posłuchali jego odpowiedzi.
W gronie tym obecne były dzieci z WKŁ LOK SP5KAB, PTMA oddział w Warszawie oraz uczniowie naszej szkoły:
Amelia Szymanek (4La), Danylo Drobatiuk (2Li), Mateusz Redel (3ae), Maksymilian Marks(2a),Mariusz Turczynowicz (2a), Przemysław Siwek (2b), Piotr Rajski(5b), Wiktor Filipiak (2a), Dominik Jaskólski (3ae), Kacper Kryśko (3ae), Karol Łoń(3ae), Oleksii Orlov(3ae), Piotr Łazarski (3Li), Maciej Dutka(2b), Siporski Szymon (3ae) i Igor Sarnowski – zeszłoroczny absolwent naszej szkoły, obecnie student Maastricht University.
W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: członkowie WKŁ LOK SP5KAB i PTMA oddział w Warszawie; pani Izabela Jankowska przedstawicielka biura ESERO-Polska; panowie Michał Kazimierczak i Jarosław Gałązka z KMO “Kolska Wyspa”; pani Dominika Baran – Ambasadorka Cloudware i Fundacji Cloudware – Lepszy Start; pracownicy firmy IBKOL. Dzięki streamowi na YouTube byli z nami wszyscy zainteresowani, pasjonaci astronomii, astronautyki i krótkofalarstwa.
Nawiązanie tej łączności z kosmiczną załogą było zwieńczeniem projektu ARISS EU608 w Zespole Szkół Łączności w Warszawie. Przygotowania do finału trwały bardzo długo, były pełne wysiłku i różnorodnych wydarzeń edukacyjnych. Oto niektóre z nich. Uczniowie uczestniczyli w :
– kursie w WKŁ LOK SP5KAB, przygotowującym do zdobycia uprawnień radioamatorskich,
– piknikach naukowych razem z PTMA oddział w Warszawie;
– zajęciach dodatkowych z radiomonitoringu – CEMA, programowania SDR i GNU radio;
– kursie uczenia maszynowego;
– międzynarodowym wyzwaniu ASTRO Pi Mission Zero;
– międzynarodowym konkursie ASTRO Pi Space Lab;
– międzynarodowym konkursie CanSat;
– międzynarodowym hackathonie NASA SSPACE Apps Challenge ;
– ogólnopolskim konkursie STEM Politechniki Warszawskiej;
– Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce;
– nasłuchach różnego rodzaju łączności radiowych z ARISS;
– odbiorach SSTV z ARISS;
– warsztatach z solarigrafii i pikniku naukowym razem z ekspertem od solarigrafii – panem Markiem Jasińskim;
– warsztatach z podstaw elektrotechniki i programowania mikrokontrolerów Arduino i Raspberry Pi.
– projekcie „Detektory dla szkół” w NCBJ w Świerku;
– warsztatach i wykładach dotyczących promieniowania elektromagnetycznego, jonizującego i jądrowego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku;
– warsztatach dotyczących scenografii w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera w Warszawie;
– wykładzie dr. Jakuba Bochińskiego p.t. Misja EagleEye – przełomowy polski satelita.
Od początku do końca nad przebiegiem projektu ARISS EU608 czuwał nasz mentor ARISS Europa – Pan dr Armand Budzianowski , SP3QFE.
Nad przebiegiem prac czuwali:
Pani Alicja Wodecka – Dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Warszawie.
Pan Michał Polak – Wicedyrektor Zespołu Szkół Łączności w Warszawie.
Pan Jacek Matykiewicz – Prezes Warszawskiego Klubu Łączności Ligi Obrony Kraju SP5KAB.
Pan Tomasz Zwoliński – Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oddział w Warszawie.
W imieniu ww. trzech organizacji wniosek o ARISS złożył pan Wojciech Malec,SQ5D – Koordynator Projektu ARISS EU608. Czuwał on też nad realizacją całego projektu.
Koordynacją prac w szkole i przeprowadzaniem działań edukacyjnych dla projektu ARISS EU608 zajmowała się pani Jolanta Wilkowska, SN5JL – nauczycielka z naszej szkoły.
Łączność ta odbyła się poprzez przygotowaną stację naziemną. Przygotowali i obsługiwali ją krótkofalowcy – członkowie WOK LOK SP5KAB. Konstrukcja anten znajdujących się na budynku szkoły pozwoliła na płynne podążanie za ISS i bardzo dobrą jakość łączności radiowej. W dniu łączności ARISS system obsługiwali: uczennica szkoły podstawowej – Wiktoria Siemińska SQ7SW oraz panowie: Jacek Matykiewicz SP5TA, Wojciech Grodzki SP3GWL i Jarosław Wcisły SP5DBW.
W projekcie uczestniczyli i wspierali go swoimi działaniami nauczyciele:
Pan Grzegorz Letkiewicz, SO5GL- opiekun grupy młodzieży zadającej pytania astronaucie, opiekun szkolnego klubu krótkofalarskiego SP5KEU “ Łączność w eterze”.
Pan Marek Bazior – operator nagłośnienia na wydarzeniu.
Pani Ilona Łukasik, pani Barbara Fijałkowska, pani Dagmara Wicińska – opiekunki młodzieży na 27.Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, III Wawerskiej Fieście Balonowej, XXII Festiwalu “Nauka z Pałacem w tle”.
Pani Agnieszka Dudek – organizatorka I dzielnicowego konkursu literackiego “Ale kosmos”.
Pani Marta Grzeszczak i pani Małgorzata Rosińska – opiekunki młodzieży uczestniczącej
w wyzwaniu ASTRO Pi Mission Zero.
Pani Katarzyna Dołbniak – pomoc przy budowie bardzo dużej makiety ISS.
Pan Grzegorz Kosmala – prowadzący pokaz odbioru ARISS Seria 21 SSTV.
Pan Grzegorz Wyszomirski – prowadzący zajęcia dodatkowe z radiomonitoringu- CEMA, programowania SDR i GNU radio; opiekun młodzieży w konkursie ASTRO Pi Space Lab i ASTRO Pi Mission Zero; mentor na hackathonie NASA Space Apps 2024 w Stalowej Woli.
Wspólne działania wspierało kierownictwo, pracownicy administracji i obsługi szkoły.
W projekcie uczestniczyli i wspierali go swoimi działaniami również członkowie Warszawskiego Klubu Łączności LOK SP5KAB oraz członkowie PTMA oddział w Warszawie.
Dziękujemy członkom WKŁ LOK SP5KAB którzy przeprowadzili kurs krótkofalarski dla uczniów i nauczycieli, montaż anten i testy systemu łączności.
Dziękujemy panu Michałowi Bernardynowi i jego zespołowi za reżyserię i dokumentację
z finałowego wydarzenia.
Dziękujemy PTMA oddział w Warszawie za zaproszenia i wspólną pracę z gronem pedagogicznym na piknikach naukowych i festiwalu. Dziękujemy również za ufundowanie banerów i roll up’a dla wspólnego projektu ARISS EU608. Panu Krzysztofowi Szcześniakowi za zorganizowanie w szkole warsztatów dotyczących projektu CREDO Science. Panu Tomaszowi Zwolińskiemu za wykład o astrofotografii i pokazy obserwacji Słońca.
Dziękujemy Panu Jakubowi Malcowi NEMO Studio i Ryszardowi Pękalskiemu z PTMA oddział w Warszawie za dokumentację fotograficzną.
Dziękujemy panu Markowi Jasiakowi – ekspertowi solarigrafii za dzielenie się wiedzą i wspólny udział w 27.Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Dziękujemy konferansjerom na tym historycznym wydarzeniu: Amelii Szymanek (4La) i Janowi Penkali (5b).
Dziękujemy za budowę dużej makiety ISS uczniom: Igorowi Szcześniakowi (3Li), Wiktorowi Filipiakowi (2a), Przemkowi Siwkowi(2b) i Piotrowi Łazarskiemu (2Li).
Dziękujemy Krzysztofowi Nestorowiczowi (3f) za obsługę nagłośnienia. Dziękujemy uczniom klasy 3c za prowadzenie dla rówieśników warsztatów ASTRO Pi Mission Zero: Janowi Feliksiakowi, Maksymilianowi Mazurowi, Rafałowi Barei, Frankowi Karpiukowi, Jakubowi Kaczmarczykowi, Krystianowi Dobosiewiczowi i Aleksandrowi Gujskiemu. Dziękujemy uczennicom, uczniom i nauczycielom za wspólny odbiór SSTV z ARISS.
W imieniu Dyrekcji Zespołu Szkół Łączności w Warszawie dziękujemy organizacji ARISS oraz naszemu mentorowi ARISS Europa dr Armandowi Budzianowskiemu (SP3QFE) za wkład pracy jaki włożyli w projekt ARISS EU608.
Dziękujemy za owocną współpracę Prezesom WKŁ SP5KAB i PTMA oddział w Warszawie.
Dziękujemy panu Wojciechowi Malcowi za zgłoszenie projektu, ogromne zaangażowanie i efektywne koordynowanie ARISS EU608.
W imieniu Dyrekcji Zespołu Szkół Łączności w Warszawie dziękujemy za objęcie patronatem honorowym tego projektu: Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA oraz panu Tomaszowi Kucharskiemu Burmistrzowi Dzielnicy Praga Południe.
Dziękujemy za zakup sprzętu krótkofalarskiego dla szkolnego klubu krótkofalarskiego SP5KEU „Łączność w eterze” przez naszego Partnera Fundację Cloudware – Lepszy Start tj. transceiverów ICOM IC-9700 oraz YAESU FTDX10 – jeden z nich został wykorzystany w naszej łączności ARISS.
Mamy to !Udało się!
Cały zespół jest bardzo szczęśliwy i dumny, że projekt, który był wielkim wyzwaniem zakończył się sukcesem. Połączył nie tylko dzieci, młodzież ale też dorosłych – pasjonatów astronomii, astronautyki i krótkofalarstwa.
Sukces udanego połączenia był zależny od bardzo wielu czynników, więc tym bardziej cieszymy się, że wszystko poszło zgodnie z planem oraz, że wzięliśmy w tym udział i byliśmy świadkami tego niesamowitego i spektakularnego wydarzenia.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które swoim wsparciem, pracą i determinacją pomogli doprowadzić to przedsięwzięcie do szczęśliwego finału!!
Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze raz wysłuchać łączności odsyłamy do obejrzenia pełnej relacji:
https://www.youtube.com/live/DBafZYpxolI
Nick Hague, KG5TMV, Astronauta NASA i pułkownik Sił Kosmicznych USA.
Zdjęcie wykonał: Josh Valcarcel – NASA Johnson Space Center
Copyright: NASA – Johnson Space Center
Uczniowie, którzy zadawali pytania astronaucie