MITYNG LEKKOATLETYCZNY IM. TADEUSZA CYGAŃSKIEGO
2023-06-14 08:58:46
Mityng lekkoatletyczny im. Tadeusza Cygańskiego za nami. 1 czerwca 2023 r. na Szkolnym Stadionie Lekkoatletycznym przy ZSŁ odbyła się uroczystość, podczas której odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Tadeuszowi.
Zaszczyciło nas wielu znakomitych gości m.in. Prezes Zarządu Komisji Standardów i Metodyki Wyceny oraz wykładowca w Szkole Głównej Handlowej – p. Paweł Cygański, Radny m.st. Warszawy p. Paweł Lech, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe p. Tomasz Kucharski, Wiceburmistrz Dzielnicy Praga-Południe p. Karol Kowalczyk. Obecna była również Inspektor ds sportu Dzielnicy Praga-Południe p. Renata Paprzycka, a Wydział Oświaty i Wychowania naszej dzielnicy reprezentowały p. Maja Król i p. Marta Moszczyńska. Firmę Gardenia Sport (sponsora nagród w dwuboju) reprezentował p. Andrzej Kolibabski. Obecny był również Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Ateńska” p. Jarosław Machlewski, Kierownika Wyszkolenia PZPC p. Arkadiusz Strzelczyk, sędzia międzynarodowy, ekspert lekkoatletyczny, statystyk i komentator telewizyjny p. Janusz Rozum. Gospodarzy reprezentowała dyrektor ZSŁ p. Alicja Wodecka.
Po odsłonięciu tablicy goście zajęli miejsca na „trybunie pod dębami” i rozpoczęła się rywalizacja lekkoatletyczna. Wystartowało 74 zawodników ze szkoły podstawowej i naszego zespołu (łącznie 86 osobostartów) w kilku sztandarowych lekkoatletycznych konkurencjach: biegach na 60m, 100m, sztafecie 4 x 250m, skoku w dal, pchnięciu kulą czy dwuboju Gardenii, w którym firma była sponsorem nagród.
Zawodników dekorowała p. Joanna Hass-Kalita (nasza pani pedagog). Pani Joanna biega wydłużone sprinty, średniei dłuższe dystanse. I może pochwalić się zankomitymi sukcesami: w HMP 2021w Toruniu wygrała biegi na 400m i 800m, oraz wywalczyła srbrny medal na 3000m. W HMP 2021 w Olsztynie zdobyła złoto na dystansie 400m, 800m i 1500m, a brąz na dystansie 5000m.Podczas HMP 2022 w Toruniu wywalczyła srebrny medal na 1500m. A podczas tegorocznych Halowych Mistrzostw Świata w Toruniu zajęła 8 miejsce w biegu na 800 i 1500m, co na rangę tej imprezy jest znakomitym wynikiem.
Pogoda była znakomita, humory również dopisały. Serdecznie dziękujemy wszystkim Osobom zaangażowanym w organizację imprezy i już dziś zapraszamy na przyszłoroczny mityng, bo mamy nadzieję, że na stałe zapisze się w kalendarzu naszych imprez sportowych.
Relacja z Imprezy na stronie Urzędu Dzielnicy: https://pragapld.um.warszawa.pl/-/tadeusz_cyganski_1-06-2023
Foto: Ludwik Ożarowski
z powitania wygłoszonego na Mityngu
„Spotkaliśmy się dziś, aby spędzać aktywnie czas i rywalizować w lekkiej atletyce, spotkaliśmy się jak wielokrotnie na imprezach organizowanych przez Tadeusza Cygańskiego. Dziś Tadeusza nie ma z nami, ale jest w naszych myślach, rozmowach, wspomnieniach i sercach o czym świadczy Państwa liczna obecność. (…)
Przypomnijmy postać Tadeusza Cygańskiego oraz przedstawmy Go tym, którzy nie mieli okazji Tadeusza poznać.
Urodził się w Warszawie i całe swoje życie związał z tym miastem i z dzielnicą Praga–Południe. Tu dorastał. Tu skończył szkołę podstawową, a później XXXV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa. W latach 1995-2000 studiował wychowanie fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Tadeusz od najmłodszych lat związany był z lekką atletyką. Odnosił sukcesy na bieżni w biegach średnich, był mistrzem Warszawy młodzików i juniorów młodszych. Najpierw jako zawodnik, a później jako nauczyciel, instruktor i trener promował „królową sportu” wśród dzieci i młodzieży.
Pracował w szkołach podstawowych, gimnazjach, a roku 2004 trafił do nas, do Zespołu Szkół Łączności, do szkoły wyjątkowej z wieloletnią i bogatą tradycją sportową. I z właściwą sobie energią poświęcił się pracy.
Nie ograniczał się jedynie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. Był pomysłodawcą oraz autorem koncepcji budowy Stadionu w „Łączności”. Wielu z obecnych tu gości pamięta wielogodzinne rozmowy, omawianie koncepcji budowy stadionu i jego planów. Kilkuletnie starania zakończyły się sukcesem i we wrześniu 2014 roku oddano do użytku Szkolny Stadion Lekkoatletyczny. Przypomnijmy, że realizatorem projektu była firma Gardenia Sport, której przedstawiciela gościmy. Stadion tętnił życiem. Tadeusz był pomysłodawcą oraz organizatorem cyklu Czwartków Lekkoatletycznych dla uczniów południowopraskich szkół. Na Stadionie tym organizował Wiosenne i Jesienne Testy Coopera młodzieży i dorosłych oraz sześciominutowe Mini Cooperki dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, to na tym stadionie rozgrywany był mecz Samorządowcy kontra Łączność.
Nasi uczniowie poznawali obiekt podczas lekcji wychowania fizycznego, ale i podczas wymyślonego przez Tadeusza Dnia sportu – „Pierwszaki na start”.
Tadeusz był nie tylko kreatywnym pomysłodawcą kolejnych aktywności sportowych, ale i błyskotliwym spikerem. Wielokrotnie prowadził imprezy sportowe w Warszawie na AWFie i poza Warszawą. Zaskakiwał encyklopedyczną wiedzą na temat zawodników czy trenerów oraz pamięcią do rekordów i wyników.
Oprócz sportu jego miłością były Pieniny. Często odwiedzał Wisłę, Sromowce Wyżne aby podczas górskich wędrówek regenerować się i ładować akumulatory na kolejne miesiące pracy. Tę pasję zaszczepiał uczniom organizując Zielone szkoły z bogatym programem turystyczno-krajoznawczym i sportowo-rekreacyjnym.
Jednak najżyczliwiej wspominamy Tadeusza jako przyjaciela, kolegę z pracy i trenera. Każdy z nas ma w pamięci chwile spędzone z nim, wspólne rozmowy czy wyjazdy. Człowiek żyje dopóty dopóki trwa pamięć o nim. Pielęgnujmy więc wspomnienia związane z Tadeuszem.„