Drużyna SaTech na otwarciu Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Centrum Nauki Kopernik
2023-05-08 19:52:27
31 marca 2023r. drużyna SaTech-finaliści w 2022 roku Cansats in Europe Polish Competition oraz nasi nauczyciele p. Jolanta Wilkowska, p. Grzegorz Wyszomirski i p. Krzysztof Floryan wzięli udział w uroczystości otwarcia Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Centrum Nauki Kopernik.
Na swoim stanowisku popularyzowali konkurs CANSAT, którego celem jest zbudowanie minisatelity. Goście mogli zobaczyć kilka wersji zbudowanych przez nasz team spadochronów, obudowy minisatelity drukowanych na drukarkach 3D, elektronikę, która była umieszczona w cansacie, nasze orginalne raporty PDR,CDR i FDR, koszulkę drużyny z logo naszego sponsora firmy IBKOL. Prezentację z ofertą naszej szkoły i zdjęciami z udziału w CanSacie.
Nasze stanowisko odwiedziło wiele osób. Goście najczęściej pytali o to co to za konkurs? I na czym polega? Dopytywali o szczegóły komunikacji radiowej i interesowało ich do czego służyła rakieta?? Pytano również czy rakieta jest prawdziwa ?
Mieliśmy okazję nawiązać nowe znajomości. Naszą pracą zainteresował się m.in. Pan dr inż. Paweł Stężycki – Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz-Instytutu Lotnictwa i zaprosił drużynę do Instytutu Lotnictwa w al. Krakowskich w Warszawie! Już nie możemy się doczekać tej wizyty
Dziękujemy za rekomendację od Pani Agnieszki Bajtyngier. Panu Kamilowi Wacholowi z Centrum Nauki Kopernik za zaproszenie na uroczystość.
Udział w tym wydarzeniu to ogromne wyróżnienie i prestiż. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W uroczystym otwarciu PPK udział wzięli m.in. Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy, Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, Adam Struzik – marszałek Województwa Mazowieckiego, Robert Firmhofer – Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik.
Prezydent Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność nowej placówki edukacyjnej, która działa w ramach Centrum Nauki Kopernik. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe, w którym będą badane procesy uczenia się i tworzone nowoczesne narzędzia edukacyjne. Pracownia to miejsce prac badawczo-rozwojowych, gdzie wraz z partnerami będą tworzone nowe wystawy, eksponaty, pomoce edukacyjne i scenariusze zajęć, interdyscyplinarne projekty, wydarzenia.
W PPK zgromadzono 1.5. tys. różnych sprzętów – ponad 250 typów urządzeń, w tym m.in. 34 zaawansowane technologicznie mikroskopy, 17 robotów przemysłowych, sondy pomiarowe, duże maszyny warsztatowe (sterowana komputerowo tokarka, przemysłowa wycinarka laserowa) czy drukarki 3D. W budynku PPK jednorazowo może zmieścić się 600 osób. – Ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6000 metrów kwadratowych – przekazało w komunikacie Centrum Nauki Kopernik.
Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6 tys. m2. Obiekt jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Prosta i lekka bryła w kształcie prostopadłościanu ma oryginalną fasadę w postaci wypełnionych powietrzem poduszek z membran ETFE, które przepuszczają dużo światła naturalnego(do 95 proc.) i jednocześnie izolują wnętrze termicznie Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne, a także instalacje, umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej w sanitariatach